AUTOWEB

Felicie

Škoda Felicie

Již jako nová nebyla Škoda Felicia nikterak moderní, jako ojetá pak trpí řadou problémů, nevyhýbá se jí ani koroze. Přesto mnozí motoristé o jiné alternativě ani neuvažují, tak dostupný servis, dostatek náhradních dílů a jejich příznivé ceny vám žádný jiný vůz této cenové kategorie nenabídne.

Škoda FeliciaŠkoda Felicia se začala prodávat na podzim roku 1994 a zaznamenala okamžitý úspěch. Mladoboleslavské automobilce s podporou poněkud nekritických odborných médií se podařilo představit jí jako zcela nový model. Pravda je však taková, že felicia je pouze modernizací předchozího favorita, s nímž má prakticky shodný skelet karosérie i většinu mechanických skupin. Při jeho konstrukci kdysi museli v Mladé Boleslavi zvládnout nejen úskalí předního pohonu, ale i úskalí spolupráce s neochotnými tuzemskými dodavateli. Proto již favorit (a od něj odvozené kombi Forman) měl některé konstrukční nedostatky – jmenujme pouze jednu stěnu mezi motorem a prostorem pro posádku či motor s osmiventilovým rozvodem OHV a jen třikrát uloženým klikovým hřídelem, a tudíž chodem nikoliv prostým vibrací. Tato dvě řešení dohromady znamenají značnou vnitřní hlučnost, což je také naše hlavní výtka vůči felicii.

Za jednoznačně zdařilý naopak musíme označit prostorový návrh modelu, díky němuž je felicia, ač vnějšími rozměry patřící do kategorie malých vozů, bez problémů schopna plnit roli rodinného vozu, zejména jde-li o variantu Combi (od 1995). Daní za skvělou prostornost v podélném směru (tj. i pro nohy zadních cestujících) je příliš kolmé postavení sloupku volantu, který nikdy nebyl výškově nastavitelný – pouze u modernizovaných felicií (od 1998) ve vyšším stupni výbavy GLX bylo možné výškově nastavovat sedačku řidiče. Některé nedostatky však má felicia téměř zbytečně. Třeba malé přední sedačky s krátkými sedáky i opěradly znamenají nepohodlí na delších cestách a i pokud namontujete sportovní od nějakého renomovaného výrobce (Recaro, Sparco), tak si moc nepomůžete. Pak máte totiž příliš vysoko volant.

Škoda FeliciaDíky oblému designu vně i uvnitř (palubní deska felicie je objektivně velice zdařilá), tuzemskému původu, vnitřní prostornosti, objemnému zavazadelníku (272 l u krátké verze a 447 l u kombi) a příznivým cenám (ty začínaly vždy na částce kolem 220 tisíc Kč) byla felicia v letech 1995 až 2000 suverénně nejprodávanějším vozem v ČR. Za povšimnutí stojí tento úspěch zejména v posledním roce, kdy již se model vyráběl souběžně s nástupcem – s fabií představenou na Frankfurtském autosalonu v roce 1999. Kdoví, zda by dražší a méně prostorná fabia (jejíž motory 1,4 litru navíc spadaly do vyšší kategorie zákonného pojištění) nad felicií u Čechů vůbec kdy zvítězila, kdyby staršímu modelu v červnu roku 2001 rázně nešlápla na krk emisní norma Euro III a jeho výroba nebyla ukončena. Obliba felicií se odráží i v cenách ojetin, které, ač v poslední době poklesly, stále jsou vysoké – za vozy z roku 2001 zaplatíte i 180 tisíc Kč. Ke konci výroby vznikla řada akčních modelů – jako Safe Line (s bočními airbagy) Sport Line (se čtrnáctipalcovými litými koly a vyšperkovaným interiérem) či Trumf (s bohatší základní výbavou).

 Model vyhoví těm, kdo hledají prostornost, dostupný servis a jednoduchou konstrukci, ne však těm, kdo si potrpí na jízdní vlastnosti, výkony, ovladatelnost a bohatou výbavu. Ač výrobce zejména po roce 1998 nabízel všechny obvyklé prvky (jmenujme posilovač řízení, ABS, TCS, čelní i boční airbagy, klimatizaci atd.), tak základní modely byly úplnými „žebráky“ a většina kupujících si zvolila právě je. Až do konce výroby nebyl ani airbag řidiče standardem a pokud se někdo rozhodl i pro airbag spolujezdce, pak musel počítat s tím, že mu padne za oběť přihrádka v palubní desce. Zejména posilovač řízení by felicia potřebovala jako sůl. Dosti omezený rejd předních kol vás nutí při parkování více manévrovat a zejména máte-li již více sjeté přední pneumatiky, jde řízení opravdu velmi těžko. Od roku 1995 výrobce nabízel koncernový litinový (a tudíž dost těžký) motor 1,6 MPI (55 kW), avšak až za více než rok s ním byl standardně spojen posilovač řízení. Bez něj je manévrování s touto verzí felicie hotovým utrpením. Pouze motor 1,6 MPI umožňoval současnou montáž klimatizace i posilovače řízení, u „škodováckých“ hliníkových motorů jste si museli vybrat jen jeden z těchto prvků. Klasický diesel 1,9 D (47 kW) byl posilovačem řízení vybavován vždy, klimatizaci také mít nemohl.

 Zájemcům o vozy s klasickým hliníkovým motorem 1,3 l (kterých je také nejvíce) lze poradit, aby se orientovali na ty vyrobené od června roku 1996 (poznáte je podle novějších krytů kol a potahových materiálů uvnitř). Ty totiž již mají vícebodové vstřikování paliva (MPI značky Siemens) místo původního jednobodového (Bosch Monomotronic). MPI přineslo lepší zátah z nízkých otáček a snížení spotřeby paliva. I po modernizaci však jsou nevýhodou těchto motorů vibrace, které při chodu naprázdno doslova otřásají celým autem. Také v rozmezí mezi dvěma a třemi tisíci otáček se citelně přenášejí do karosérie, takže pokud pořádně šlápnete na plyn, tak ve vnitřním zpětném zrcátku skoro nic nevidíte, jak se chvěje.

Škoda FeliciaS motory a výbavou souvisejí i jízdní vlastnosti. Základní felicie s motory 1,3 l neměly žádný příčný stabilizátor, takže se v zatáčkách dost nakláněly, na prudký pohyb volantem zareagovaly „zakleknutím“ na vnitřní přední kolo a masivní nedotáčivostí. Vozy s motory 1,6 MPI, 1,9 D či všechny modely vybavené ABS měly příčný stabilizátor vpředu, některé pak i vzadu. Jejich jízdní vlastnosti byly o mnoho lepší, pokud si kupující zvolil ještě sportovní tlumiče s nabídky originálního příslušenství, pak lze jízdní vlastnosti felicie označit za zcela vyhovující. K vozům vybaveným ABS se sluší dodat, že zezačátku byly produkovány výhradně v závodě v Kvasinách a říká se o nich, že celkovou kvalitou proto vyčnívají nad zbytek produkce.

Od začátku trápila felicii nízká tuhost karosérie. V roce 1995 byla vyztužená, všem však doporučujeme přidat ještě rozpěrnou tyč mezi přední podběhy (vozy s motory 1,6 MPI a diesel jí měly standardně). Bez ní se karosérie citelně kroutí, plasty uvnitř vržou a rachotí. Hlučnost plastů je citelná zejména u vozů vyrobených po modernizaci v březnu roku 1998 (tzv. felicie s novou tváří, které již mají světlejší interiér), protože výrobce použil tvrdší materiály.

Dalším problémem karosérie felicií je nízká odolnost proti korozi – poslední favority byly v tomto směru snad lepší. Notoricky známé jsou zkorodované zadní páté dveře, což však sám výrobce uznává a v rámci šestileté záruky na prorezavění je těm, kteří jezdili na pravidelné servisní prohlídky, často zdarma vyměnil. Koroze dále hlodá v oblasti spoje zadního blatníku a prahu, podlahy atd. Modely vyrobené od roku 1998 by měly být v tomto směru lepší.

Samotné motory felicií jsou vzorně odolné proti opotřebení, pozlobit však dokáže jejich elektronika. Pokud zážehový motor běží nepravidelně, tak od něj dejte ruce pryč, na vině může být i vadná samotná řídicí jednotka. Pokud se motor v provozu zastaví či vůbec nechce nastartovat, tak často na vině bývá vadný snímač otáček. Pokud vůz s dieselovým motorem neochotně startuje, tak na jistý čas pomůže vyměnit čidlo teploty za součást z motoru 1,6 MPI, časem však budete muset vyměnit startér. Ten totiž s najetými kilometry slábne a není schopen studený motor pořádně roztočit.

Škoda FeliciaPokud nemá akumulátor vaší felicie dostatečnou kapacitu, tak než jej vyměníte, nechte zkontrolovat dobíjení – alternátory často zlobí. Buď „odcházejí“ jejich regulátory (pak je dobíjecí proud příliš vysoký a akumulátor vaří), nebo jsou opotřebené celé (ve vysokých otáčkách se rozsvěcí kontrolka dobíjení). Od roku 1998 byly felicie vybavovány oboustrannými klíči, ale málo odolnými spínacími skříňkami. Pokud tak musíte klíčem v zapalování různě hýbat než se vám podaří s ním otočit, objednejte urychleně novou (podle štítku s číselným kódem, jenž nesmí u kupovaného vozu chybět) – není daleko den, kdy s vozem vůbec neodjedete.

Pokud jde řazení u kupované felicie velmi ztuha, tak to svědčí o tom, že asi nejezdila do servisu. I vesnický kovář dnes totiž ví, že táhlo řazení a jeho klouby jsou na podvozku „feldy“ vystaveny působení nečistot, takže je potřeba čas od času provést jejich vyčištění a promazání.
Felicia rozhodně není prostá problémů, ale jejich řešení bývá levné. Rychlé opotřebení závěsů předních kol (zejména ve spojení s těžkým dieselem) není problémem, protože jak čepy, tak silentbloky lze v ramenech vyměňovat samostatně. A například koncový díl výfuku sice nikdy nepřežije tři roky, ale stojí-li originální díl 1400 Kč, tak to nevidíme jako velký problém.

SPOLEHLIVOST střední
TECHNICKÁ ÚROVEŇ nízká
CENY OJETIN vysoké
PROVOZNÍ NÁKLADY střední
SERVIS dostupný, levný

Charakteristika

Karosérie pětidvéřový hatchback či kombi
Motory zážehové řadové čtyřválce 1,3i (40 nebo 50 kW), 1,6i (55 kW), vznětový čtyřválec s nepřímým vstřikováním 1,9D (47 kW)
Pohon přední kola
Rozměry 3855x1635x1415 mm a verze kombi 4205x1635x1420 mm
Rozvor 2450 mm
Zavazadlový prostor 272 l a verze kombi 447 l
Palivová nádrž 42 l
Oficiální prodej v ČR ano