AUTOWEB

garde

Škoda Garde


ŠKODA GARDE (743) je dvoudvéřové coupe se zážehovým řadovým čtyřdobým čtyřválcovým motorem OHV skloněným o 30° vpravo od svislé osy, umístěným vzadu a hnanou zadní nápravou.

Vyráběné bylo v období 9/81´ - 7/84´ (někdy se uvádí 8/84´, ale v té době měla AZNP Mladá Boleslav celozávodní dovolenou a tak se nic nevyrábělo) v Československu podnikem AZNP Mladá Boleslav (v Čechách v Kvasinách, výrobní číslo vozu obsahuje písmeno B (např.: TMB12000GE1234567 - neplatí před zavedením jednotného značení vozů kódem VIN, předtím měla AZNP vlastní systém značení), na Slovensku v BAZu - Bratislavských Automobilových Závodech, výrobní číslo slovenských vozů obsahuje písmeno S (např.: TMS12000GE1234567 - neplatí před zavedením jednotného značení vozů kódem VIN, předtím měla AZNP vlastní systém značení)).
Je vlastně modernějším nástupcem velmi oblíbené ŠKODY 110R (718-K) a předchůdcem Škody Rapid (743 a 747).
Rozdíl mezi prvními dvěma vozy je ale nejen v rozdílné karoserii, "eRko" vycházelo z typové řady Š100 - 110 (717 a 722), zatímco GARDE je odvozeno z typu Š105 - 120 (742), tedy klasické "stodvacítky úžovky" ale i v tom, že u tohoto vozu byly již od počátku jeho výroby používány tehdy nejmodernější komponenty které Mladoboleslavská automobilka mohla nabídnout. Tyto komponenty byly po částěčné modernizaci (vlastně šlo jen o rozšíření rozchodu kol, zvětšení průměru spojky, použití 5stupňové převodovky a výkonnějších motorů) použity i ve vozech Rapid a klasických sedanech modernizované řady M2 s vlečenou zadní nápravou.
GARDE se tak mohlo na rozdíl od klasického sedanu stejné typové řady (tedy takzvané „úžovky“, s výjimkou 120LS - ta měla podobnou výbavu) pyšnit těmito vymoženostmi:

 1. plastovými třídílnými prepregovými nárazníky místo kovových, barva černá (jako náhradní díl byly dodávány v šedivé barvě, kvůli snadnější možnosti přelakování)
 2. laminátovým trojdílným spoilerem pod předním nárazníkem, jednou jeho částí je sklopný držák rezervního kola, barva černá (na pravém rohovém výlisku bývá znak výrobce - Kvasiny nebo BAZ)
 3. předními hranatými světlomety s paticemi pro použití žárovek H4 (nejedná se o tvarové světlomety, blikače byly nadále umístěny v předním nárazníku)
 4. čelní maskou opatřenou lištou s nápisem „GARDE“, u některých modelů nápis chyběl (na vývoz, tam byl vůz pojmenován Rapid)
 5. střešním oknem, výbava na přání
 6. zadním čelem se zapuštěnými podélnými sdruženými zadními svítilnami typu M2 a linkou navazující na podélnou linku karoserie (později použito na vozy Rapid, stejné čelo bylo použito i pro Š120LS mod 80/81)
 7. hřebenovým řízení místo maticového, při použití přední nápravy o rozchodu kol 1320 mm (stejně jako u modelu M1 - takzvané „úžovky“ (viz dole). Rapid, nástupce GARDE, měl již nápravu o rozchodu kol 1390 mm - tedy „eMkovou“ odpovídající modernizované verzi M2)
 8. koly o rozměrech disku 4,5Jx13 hned z počátku výroby, na rozdíl od 4,5Jx14 které byly montovány na počátku výroby sedanů stejné typové řady, radiální pneumatiky měly rozměr 165 R 13 (obdoba 165/82 R 13 nebo 165/80 R 13) oproti starším „sedanovým“ 155 SR 14, na přání byla dodávána litá kola 4,5 a 5 x 13 (Metaz Týnec, Jupeter, Apollo a Meteor II)
 9. od 8/83´ byl unašeč předního kola opatřen středícím kroužkem a bylo nutno používat disky 4,5Jx13 H1 označené prolisy
 10. posilovačem brzdného účinku
 11. hlavním tandemovým brzdovým válcem (THV) průměru 19 mm oproti 22 mm u ostatních vozů
 12. čtyřpístými brzdiči (shodné s Wartburgem 353) na přední kotoučové brzdě, oproti S105/120 jsou rozdílné i kotouče (menší průměr, pro čtyřpísty 247 mm, pro dvojpísty 252,5 mm, avšak širší stěna kotouče - do 3/84´- nové 9mm, staré min 7,5 mm; od 3/84´ nové 9,5 mm, staré min 7,5 mm házení max 0,15 mm. Nové destičky 15 mm, staré min 7mm (vlastní obložení 1,5 mm)), jiný je i držák brzdičů
 13. talířovou spojkou o průměru 180 mm místo spojky s vynutými pružinami o stejném průměru, tato spojka byla vyráběna firmou RUEN v Jugoslávii a firmou LuK v NSR, po skončení výroby vozů GARDE ji nahradila ve vozech Rapid (spojku s vynutými pružinami používanou v sedanech postupně až od 8/83) československá talířová spojka TAZ o průměru 190 mm.
 14. motorem 120LS (oproti S120L měl zvýšený kompresní poměr a jiný karburátor), hliníkovou sníženou olejovou vanou a plnoprůtokovým čističem olejové náplně (sedany měly obtokový čistič olejové náplně). Bylo použito dvojího značení motoru, za lomítkem bylo buď číslo 6 (motor 120LS určený jen pro vozy GARDE), nebo 9 (klasický motor 120LS), ve vozech GARDE se objevují oba tyto typy motorů.
 15. v roce 1982 byly některé modely sériově vybaveny průtokovým chladičem motorového oleje
 16. odhlučněnou příčkou motoru opatřenou tažným okem, pouze u některých kusů
 17. alternátorem 55A
 18. převodovkou, která měla stejnou charakteristiku jako u ostatních vozů, tedy 4 stupně vpřed a 1 vzad a stálý převodový poměr 4,22:1, ale byla uzpůsobena pro použití inovované zadní nápravy (s vlečenými rameny)
 19. od 7/83´ byla karoserie připravena na použití pětistupňové převodovky, k její seriové montáži však nikdy nedošlo, jedná se o zvětšení tunelu nad převodovkou. Příčka převodovky byla sériově montována pouze pro použití čtyřstupňové převodovky
 20. zadní nápravou s vlečenými rameny o rozchodu kol 1.290 mm (sedany měly kyvadlovou nápravu o rozchodu 1.270 mm). Kloubové hřídele nápravy existovaly ve dvou provedeních, jedním byly klouby LÖBRO z NSR používané do r. 82 a druhým klouby typu TRIPODE z firmy VEB Sachsenringwerke Zwikau v NDR rozměrově shodné s pozdějšími klouby dodávanými v Rapidech s tím rozdílem, že Rapid měl rozchod kol 1.350 mm, ten byl ale dán delší hřídelí uložení kola umístěnou v šikmém rameni (je na něm nasazen unašeč (růžice) kola se štefty) a tudíž i jinými šikmými rameny. Délka kloubových hřídelí byla naprosto stejná.
 21. bubny zadních kol pro vlečenou nápravu u kterých při výměně brzdového obložení není potřeba povolovat matici zadního náboje a lze je po povolení dvou šroubů sejmout bez použití stahováku
 22. schránka pro autobaterii byla kvůli novému typu zadní nápravy méně zapuštěna než u modelů s kyvadlovou nápravou - kryt baterie byl plastový
 23. palubní deskou typu GLS, tedy z ipurové pěny, u některých modelů byla ale použita starší klasická palubní deska typu L, ale s ipurovou kapličkou
 24. interiérem ve dvou barevných provedeních (béžová a černá) opatřeným černými ipurovými lištamy, černým koženkovým platem pod zadním oknem a předními sloupky potaženými černou koženkou, koberce byly v barvě čalounění
 25. ozdobným krytem tyče řadící páky a ipurovou koulí
 26. slunečními clonami opatřenými schránkou na doklady a u spolujezdce zrcátkem
 27. interierovými svítilnami nade dveřmi řidiče i spolujezdce
 28. madlem a háčkem na zavěšení šatů za dveřmi řidiče i spolujezdce
 29. souosým volantem menšího průměru a jiného designu než u ostatních vozů
 30. přístrojovým štítem s kulatými budíky, u většiny vozů nechybělo denní počítadlo kilometrů, standardní byl otáčkoměr, zapojena byla i kontrolka rozsvícených světel
 31. spínacím relé předních dálkových i tlumených světel
 32. cyklovačem stěračů, spínaným klasicky na pravé páčce LUCASu pod volantem, a třípolohovým přídavným s přepínáním na palubní desce
 33. přepínačem zadních mlhových světlometů a zadním mlhovým světlometem umístěným na levé straně vozu, výbava na přání (u některých vozů, především na export, byla mlhová světla na obou stranách). Světlomet byl přichycen na zadním čele nad nárazníkem nebo na nárazníku.
 34. předními sedadly opatřenými integrovanou opěrou hlavy, byla anatomicky lépe tvarovaná, výškově stavitelná, sklopná dopředu pro možnost nástupu cestujících na zadní sedačky, ty byly deklarovány pouze jako nouzové pro dvě osoby, dělená byla pouze opěradla, sedák byl z jednoho kusu
 35. samonavíjecími pásy u předních a na přání i u zadních sedaček
 36. vnějším zrcátkem na pravé straně vozu, výbava na přání
 37. vyhřívaným zadním oknem, dle II. vydání návodu k obsluze jde o zvláštní výbavu, ale jsou jím vybaveny téměř všechny vozy. Vyhřívání okna bylo spouštěno pětipolohovým spínačem, který byl společný pro ventilátor cirkulace vzduchu a vyhřívání zadního okna. Polohy byly následující (od pravé strany): samostatné vyhřívání zadního okna - vypnuto - pomalý chod větráku - rychlý chod větráku - vyhřívání zadního okna a pomalý chod větráku.
 38. celková hmotnost vozu GARDE je nejvyšší ze všech vozidel Škoda s motorem vzadu - pohotovostní hmotnost činí 915 kg
 39. některé modely, zřejmě na export, byly vybaveny například popelníky v zadním čalounění, uzamykatelnou schránkou, bílými potahy předních sloupků, černým stropem atd.

Na první pohled je GARDE od Rapida rozeznatelné díky karoserii typu M1, má tedy „úzký čumák“, nemá tvarové světlomety a blikače v blatnících, ani přední, ani boční. Lemy blatníků jsou vepředu i vzadu užší, u zadních blatníků jdou jakoby do ztracena pod nárazník, nárazníky jsou prepregové, třídílné. Víko kufru má hvězdicovou výztuhu, otevírání držáku rezervního kola nemá otočnou páku ale je vytahovací směrem vzhůru (jako M1). Pod přední maskou je laminátový trojdílný spoiler, prostřední z jeho částí je sklopný držák rezervního kola, u Rapida spoiler tvoří přední čelo a část blatníků. GARDE má na rozdíl od Rapida úzké nápravy. Rapid má na horní části rámu dveří a v rozích nad zadním oknem patrný asi 3 mm široký prolis, GARDE jej nemá. Na kotoučové brzdě jsou kryty brzdové destičky v brzdičích plechem, Rapid má tvarovaný drát. Rapid má, kromě modelu Rapid 120, pětistupňovu převodovku se stálým poměrem v rozvodovce 3,9:1.

vozů GARDE bylo vyrobeno celkem 8.248
byly dodávány na tuzemský trh za cenu 83.500,- KČS (v ceně 2 x zadní mlhové světlo, r.v. 1983) a dále také vyváženy mimojiné do NDR, Holandska a Anglie. Do frankofonních zemí byly vyváženy pod obchodním názvem Rapid. Důvodem je pejorativní význam slova GARDE u zmíněných jazyků.
Přezdívka "užovka" vznikla díky konstrukční chybě, kde byl malý rozchod kol a automobil byl
úzký ve srovnání s ostatními automobily. "Užovku" poznáme podle charakteristického pohybu boků, které věrně napodobují užovky (had). Tato vada je velmi nebezpečná, často ohrožuje životy
pasažérů a spolujezců ve zatáčkách a mnohdy ve velké rychlosti.
Také Vám zde uvedu odkaz na jedno video, které názorně ukazuje Škodovku "užovku", doporučuji shlédnout Smyk se škodovkou 120

KAROSERIE
typ karoserie dvoudveřová, samonosná, uzavřená, coupe, ručně stahovatelná okna v předních dveřích, 2 přední + 2 zadní (nouzová) dělená sedadla
barevné varianty včetně interieru bílá - 1001 / černá i béžová, tabáková - 2290 / černá, sluneční žlu? - 6142 / černá, šípková červeň - 8125 / černá i béžová, zelená oliva - 5225 / béžová, černá (za příplatek) - 1999 / béžová
rozvor náprav 2.400 mm
disky a pneumatiky plechové disky 4,5J x 13 H1, pneumatiky Barum OR34 radiální 165 SR 13 (obdoba 165/82 R 13 nebo 165/80 R 13),
na přání: lité disky 4,5 a 5 x 13 (Metaz Týnec, Jupeter, Apollo a Meteor II), pneumatiky 175/70 a 185/70,
huštění pneumatik: přední kola 150* / 160** kPa, zadní kola 190* / 210** kPa (* při poloviční zátěži - do 175 kg / ** při plné zátěži 350 kg, nebo při dálničním provozu)
celková délka 4.175 mm
celková šířka 1.610 mm
světlá výška 113 / 160 mm (při celkovém / pohotovostním zatížení)
celková výška 1.380 mm (při pohotovostní hmotnosti)
vlastní hmotnost 865 kg
pohotovostní hmotnost 915 kg
užitečná hmotnost 350 kg
celková hmotnost 1.265 kg
objem palivové nádrže 38 l - dle I. vydání návodu k obsluze, nebo
36 l - dle II. vydání návodu k obsluze (zřejmě jde o rozdíl velikosti nádrží pro použití 4 nebo 5stupňové převodovky)
objem hlavního zavazadelníku - kufru 0,28 m3 - nosnost cca 40 kg
objem příručního zavazadelníku 0,12 m3 - nosnost cca 10 kg
povolené zatížení střechy 50 kg
MOTOR
typ motoru Škoda 120 LS (742.12X), vodou chlazený, zážehový (benzinový), karburační, čtyřdobý, řadový, čtyřválcový, OHV, 3x uložená klika, litinová pětikanálová hlava válců, umístění podél za zadní nápravou, skloněný o 30° vpravo od svislé osy, elektronický spouštěč, alternátor 55A
označení motoru motory 120 LS určené výhradně pro GARDE - XXXXXX/6
klasické motory 120LS - XXXXXX/9
zdvihový objem 1.174 cm3
výkon 42,7 KW (58 koní) dle normy ČSN nebo DIN - dle I. vydání návodu k obsluze, nebo
40,5 KW (55 koní) dle normy ISO - dle II. vydání návodu k obsluze
točivý moment 85,5 Nm při 3.250 min-1
předstih zážehu 5° +/- 2°, s tendencí 5° - 7°
vůle ventilů 0,20 mm na výfukovém i sacím ventilu při studeném motoru, tedy 20°C
vrtání x zdvih 72 x 72 mm
kompresní poměr 9,5 : 1
karburátor Jikov 32 EDSR, od 82´ Jikov 32A EDSR
zapalovací svíčky PAL Super N 8Y, Bosch Super W 5B C, Champion L 87Y, KLG 755 S, NGK BP 7 HS, vzdálenost mezi elektrodami je 0,6 mm
palivo olovnatý benzin BA96 - SUPER, nebo minimálně 95 oktanů (nyní alternativně NATURAL 95 s příměsí aditiv jako náhrady olova)
množství a typ motorového oleje 2,5 - 4,0 l (3,0 - 4,6 l s chladičem oleje), motorový olej specifikace SAE 10W, 20W/20, 30, 40, 50
množství a typ chladicí kapaliny 11,5 l, nízkotuhnoucí kapalina, například FRIDEX Spolana (životnost 2 - 3 roky)
spínač ventilátoru chlazení zapíná při 92 (s tolerancí 3)°C, vypíná při 85 (s tolerancí 3)°C - (jedná se o starší typ spínače - s velkým bakelitovým tělem)
SPOJKA
typ spojky kapalinová, pracovní (vypínací) válec průměr 19 mm, hlavní válec průměr 19 mm, talířová spojka, průměr 180 mm, výrobce RUEN - Jugoslavie, nebo LuK - NSR
množství a typ kapaliny ve spojkovém systému 0,55 l (je společná s hydraulickým ovládacím systémem brzd) brzdová kapalina specifikace SAE J 1703c, nebo SAE J 1703f
BRZDY
typ brzdového systému dvouokruhový, provozní brzda kapalinová s podtlakovým posilovačem brzdného účinku, ruční brzda lanová s účinkem na zadní kola
množství a typ kapaliny v brzdném systému 0,55 l (je společná s hydraulickým ovládacím systémem spojky) brzdová kapalina specifikace SAE J 1703c, nebo SAE J 1703f
THV (tandemový hlavní válec) průměr 19 mm
přední brzdy kapalinové, kotoučové, čtyřpísté, průměr kotouče 247 mm, průměr pístků v čelistech 34 mm
zadní brzdy kapalinové, bubnové, průměr tandemového válce 19 mm, ruční brzda lanová
PŘEVODOVKA
typ převodovky čtyřstupňová, plně synchronizovány všechny dopředné stupně, 4 stupně vpřed + 1 vzad
stálý převodový poměr 4,22 : 1
množství a typ převodového oleje 1,75 l (je společný s rozvodovkou), převodový olej specifikace SAE 80, 90 (SAE 90 celoročně)
PŘEDNÍ NÁPRAVA
rozchod kol 1.320 mm
povolené zatížení 540 kg
řízení hřebenové
množství a typ kapaliny v převodce řízení 0,15 l převodový olej specifikace SAE 90 - celoročně
ZADNÍ NÁPRAVA
typ nápravy vlečená s podélnými a šikmými rameny
úhel kývání 32°
rozchod kol 1.290 mm
povolené zatížení 725 kg
ELEKTROINSTALACE
ukostření minus pól
jmenovité napětí 12 V
akumulátor 12 V, 37 Ah - AKUMA 6 NU 37 nebo AKUMA L 1
alternátor 14 V, 55 A
řemen alternátoru 9 x 9,5 x 1.000 mm
rozdělovač PAL - typ 430.213-204.460 - dle I. vydání návodu k obsluze, nebo
PAL - typ 443.213-204.540 - dle II. vydání návodu k obsluze,
mezera mezi kontakty přerušovače je 0,35 - 0,45 mm, úhel styku kontaktů do 3.000 min-1 je 50 - 60%, s tendencí 50 - 55%
odrušení v rozsahu předpisu EHK - 10 R
OSTATNÍ
rok výroby 1981 - 1984
maximální rychlost 153 km / h
zrychlení z 0 na 100 km / h 18 s
povolená hmotnost přívěsu 400 / 600 kg (nebrzděného / brzděného) - dle I. vydání návodu k obsluze, nebo
400 / 700 kg (nebrzděného / brzděného) - dle II. vydání návodu k obsluze s poznámkou „Popř. podle požadavku té které země“
maximální stoupavost 39 %
spotřeba paliva 7,9 - 8,9 - 6,5 - 9,2 l / 100 km (kombinovaná - město - 90 - 102) - měřeno metodou ČSN, nebo
8,9 - 6,5 - 9,2 l / 100 km (město - 90 - 120) - měřeno metodou EHK (Evropská hospodářská komise) při toleranci +/- 5%
množství kapaliny v ostřikovači čelního skla 2,5 l
vytápění teplovodní - chladicí kapalinou
výjimky Povolena výjimka z ustanovení vyhlášky č. 90/1975 Sb., § 32, odst. 7j - vzdálenost mezi odvrácenou hranou pedálu spojky a podběhem kola je 108 mm (ale je plněn předpis EHK č. 35).
počet vyrobených kusů 8.248